FamilySearch volontärer sätter historiskt rekord

WorldwideIndexingEventBlog_SV

FamilySearch volontärer är fantastiska! Den 20–21 juli samlades FamilySearch indexerare och granskare runt om i världen för att sätta ett internationellt rekord för största antalet indexeringsdeltagare på en och samma dag! Vi hoppades på 50 000 deltagare under en 24-timmarsperiod. FamilySearch volontärer gjorde bättre än så och överträffade målet med 16,511! Det stämmer – 66,511 deltagare på en och samma dag! Otroligt!

Dessa hjälpsamma indexerare och granskare gjorde verkligen skillnad. Varje uppteckning och varje namn som indexeras och granskas är viktigt. Det krävs bara en person för att öppna dörren så att familjegenerationer kan länkas ihop. Utan tvekan kommer tusental liv att förändras på grund av arbetet som utfördes i dag.

Inriktningen på utmaningen var det totala antalet deltagare, men en otrolig mängd indexering och granskning utfördes också. Så här många uppteckningar indexerades och granskades:

Indexerade: 4,682,746

Granskade: 941,932

Våra förfäder förtjänar att bli ihågkomna. Du kan vara stolt över att vara en av dem som gjorde skillnad för någon annan som söker efter sina förfäder. Tack vare dig kan de känna glädjen som kommer av att lägga till en ny gren i släktträdet. Tack!

Utmärkelse för världsomfattande indexeringshändelse

Deltog du i den här historiska händelsen? Fira med oss! Skriv ut och/eller dela den här utmärkelsen på nätet för att berätta för dina vänner att du hjälpte till att skriva historia! Gå till utmärkelsens sida för att ladda ner utmärkelsen.

Vi vill höra ifrån dig! Berätta hur du upplevde dagen genom att kommentera nedan eller mejla oss på fsindexing@familysearch.org.

Om författaren