Finnish Parish List

From FamilySearch Wiki

(Difference between revisions)
m
Line 9,494: Line 9,494:
 
|-
 
|-
 
|  
 
|  
Pomarkku  
+
[[Pomarkku parish, Finland|Pomarkku]]
  
 
|  
 
|  

Revision as of 16:10, 23 July 2013

Back to Finland Page

Parish Name

Swedish Name

Judicial District Names

Old County

Ackas see Akaa




Ahlainen

Vittisbofjärd

Ulvila 1648-1725,1802-1945

Eura 1723-1801

Vehmaa 1734-1791

Turku Pori

Akaa

Ackas

Sääksmäki 1623-1796,1845-1862

Sääksmäen alinen 1796-1845

Tammela 1846-1940

Häme

Alahärmä


Pohjanmaa 1626-1658

Et; Keski 1658-1889

Uusikaarlepyy 1863-1940

Vaasa

Alajärvi


Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski- Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohojanmaan alinen 1804-1862

Alavus 1863-1950

Vaasa

Alastaro


Ulvila 1648

Eura 1650-1684

Ikaalinen 1695-1722

Tyrvää 1723-1809

Loimaa 1810-1931

Turku Pori

Alatornio

Nedertorneå

Tornio 1811-1930

Lappi

Alaveteli

Nedervetil

Kokkola -1894

Pohjanmaa 1623-58

Pohjanmaa pohj. 1658-77, 1681-1764

Pohjanmaa keski 1678-80, 1764-1804

Pohjanmaa yli 1805-1863

Kokkola 1864-1929

Vaasa

Alavieska


Kalajoki -1866

Saloinen 1804-1972

Oulu

Alavus

Alavo

Alajärvi

Alavus 1863-1940

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Keski-Pohjanmaan alinen 1804-1862

Vaasa

Angelniemi

joined to Halikko 1967

Korvis

Halikko 1877-1945

Turku Pori

Anjala


Elimäki -1863

Iitti 1862-1944


Kymi

before 1945 Uusimaa

Antrea


St. Andree

Jääski 1623-1710,1816-1940

Ranta ja Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Viipuri


Anttola



Juva, Puumala.

Ristiina -1872

Suur-Savo 1653-1887

Mikkeli -1872,1888-1935

Mikkeli


Artjärvi


Artsjö


Hollola 1623-1658,1750-1783

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääni 1783-1832

Iitti 1832-1873

Mäntsälä 1873-1940

Uusimaa



Artsjö see Artjärvi




Asikkala



Hollola 1623-1658, 1724-1940

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Hämeen lääni 1783-1832

Iitti 1832-1873

Häme

Askainen


Villnäs

Mynämäki 1810-1885

Masku 1683-1811,1886-1940

Turku Pori

Askola


Askula


Porvoo-Hollola 1568-

1. Kymi, 2. Porvoo 1807-1873

Mäntsälä 1873-1940

Uusimaa


Askula see Askola




Aspö see Haapasaari




Aura



Prankkala; Lieto,

Pöytyä -1917

Masku 1684-1940

Turku Pori


Bergö



Etelä Pohjanmaa 1658-1804

Korsholma Pohj. 1806-

Korsholma 1864-1949

Vaasa


Birkala see Pirkkala




Bjernå see Perniö




Björkö see Koivisto




Björneborg see Pori




Borgnäs see Pornainen




Borgå see Porvoo




Borgå Iandsförsamling see Porvoon maalaisk.




Brahestad see Raahe




Bromarv


Raasepori läntinen 1689

Raasepori 1760-1940

Lohja 1722-1760

Uusimaa

Brunkala see Prunkkala




Bräkylä see Rääkkylä




Brändö


Ahvenanmaa 1630-1930

Ahvenanmaa

Bötom see Karijoki




Degerby


Inkoo -1867

Raasepori 1623-1940-

Uusimaa


Dragsfjärd



Piikkiö 1634-1809,1877-1940

Piikkiö-Halikko Ala 1810-

Turku Pori


Eckerö


Ahvenanmaa, Brändö

Ahvenanmaa

Ekenäs see Tammisaari




Elimä see Elimäki




Elimäki

Elimä

Porvoo 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680,1743-1750

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Kymi Uudenmaan lääniä 1807-1862

Iitti 1858-1942

Kymi

before 1945 Uusimaa

Enare see Inari




Eno



Karjala 1722-1788

Karjala Ali 1789-1864

Ilomantsi 1864-1940

Kuopio


Enonkoski



Kerimäki 1647-1860,1801-1946

Ilomantsi 1864-1927

Mikkeli


Enontekis see Enontekiö




Enontekiö


Enontekis

Suomelle 1808

Tornio 1811-1847

Lapinmaa 1847-1938



Lappi


Eräjärvi



Ylä-Satakunta 1623-1776

Sääksmäki 1696,1776-1796

Sääksmäen ylinen 1796-1845

Jämsä 1845-1966

Orivesi -1778

Ikaalinen 1669-1809

Häme


Esbo see Espoo




Espoo

Esbo


Raasepori 1623-1654,1689-1795

Hattula & Raasepori 1654-1689

Lohja 1722-1874,1745-

1940

Helsinki 1874-1931

Raaseporin itäinen 1795-1862

Uusimaa


Esse see Ähtävä




Etseri see Ähtär




Eura



Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693,1802-1862

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680,1693-1802

Ulvila 1648

Eura 1650-1949

Vehmaa 1734-1791

Turku Pori

Eurajoki


Euraåminne

Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680,1693-1802

Vehmaa 1802-1862

Eura 1805-1949

Turku Pori


Euraåminne

see Eurajoki




Evijärvi


Sievi; Lappajärvi -1865

Pohj. Pohjanmaa 1658-1764

Keski Pohjanmaan

ylinen 1678-1863

Alavus 1863-1950

Vaasa


Fagervik


see Inkoo

Uusimaa

Filpula see Vilppula




Finby see Särkisalo




Finström


Brändö

Ahvenanmaa 1623-1862

Ahvenanmaa

Forssa

Forsa

Tammela 1923-1942

Häme

Frantsila see Rantsila




Fredrikshamn

see Hamina




Föglö



Ahvenanmaa 1623-1862

Brändö

Ahvenanmaa


Gamlakarleby see Kokkola




Gamlakarleby Iandsförsamling see Karleby




Geta


Ahvenanmaa 1623-1862

Ahvenanmaa

Grankulla see Kauniainen




Gustav Adolfs see Hartola




Haapajärvi



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjanmaa Pohj., Keski-1804

Salo 1804-1864

Piippola 1864-1952

Oulu


Haapasaari

Aspö

Kymi -1909,1913-1939

Kymi

Haapavesi


Haapajärvi -1866

Piippola 1864-1952

Oulu

Hailuoto

Karlö

Pohj.Pohjanmaa 1680-1804

Oulu 1805-1930

Oulu

Halikko


Halikko 1623-1688,1779-1945

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1862

Piikkiö 1635-1778

Piikkiö-Hal. Ylä 1810-1876

Turku Pori

Halso see Halsua




Halsua


Halso

Veteli -1856

Pohjmaa, PohJ-Keski

1623-1804; Yli -1864

Kokkola 1863-1929

Vaasa


Hamina

Fredrikshamn


Kymi

Hammarland


Ahvenanmaa 1623-1862

Brändö

Ahvenanmaa

Hangö see Hanko




Hankasalmi


Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1950



Kuopio


Hanko

Hangö

Raaseporin itäinen 1701-1795

Raaseporin läntinen 1620-1749,1810-1887

Uusimaa

Harjavalta



Ulvila 1648-1682

Eura 1650-1949

Vehmaa 1734-1791

Turku Pori

Harju



Ylöjärvi-1841

Ikaalinen 1669-1940

Pirkkala 1875-1940

Häme


Harlu



Sortavala -1916,1924-1943

Viipuri


Hartola

Gustav Adolfs


Sysmä-1844

Hollola, Kymenkartanon,

Porvoo 1623-1832

Heinola 1832-1946

Mikkeli


Hattula



Hattula 1623-1654

Hattula & Raasepori 1654-1689

Sääksmäki 1689-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1940

Häme


Hauho


Hollola 1623-1658,1750-1783,1832-1862

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Hämeen lääniä 1783-1832

Hauho 1891-1940

Häme


Haukipudas


Ii -1866

Kemi 1804-1930

Oulu


Haukivuori



Suur-Savo 1680-1776

Rautalampi 1777-1862

Mikkeli 1864-1935

Mikkeli


Hausjärvi



Janakkala 1837-1860

Ali-Sääksmäki 1795-1860

Häme


Heinjoki



Jääski ym. 1623-1710

Viipuri 1812-1816

Äyräpää 1810-1944

Viipuri


Heinola



Hollola 1623-1658,1750-1783

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääniä 1783-1832

Heinola 1832-1802

Mikkeli

Heinolan maalaisk.



Mikkeli

Heinävesi



Savo 1623-

Pien -1796

Ali -1862

Rantasalmi 1743-1959

Mikkeli


Helsinge see Helsingin maalaisk.




Helsingfors see Helsinki




Helsingin maalaisk.

Helsinge

Porvoo 1623-1658,1807-1862

Hollola & Porvoo 1658-1750

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Uusimaa


Helsinki

Helsingfors

Porvoo 1623-1658,1807-1862

Hollola & Porvoo 1658-1750

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Uusimaa


Hiitola


Käkisalmi 1634-1710

Käkisalmen eteläinen 1876-1939,1812-1862

Viipuri


Hiittinen


Hitis


Piikkiö 1634-1903 Halikko 1810-1876

Ali Parainen 1904-1952

Turku Pori


Himango see Himanka




Himanka


Himango


Lohtaja -1898

Pohjanmaa

Keski Pohjanmaan

ylinen 1623-1804

Yli -1862

Kokkola 1863

Vaasa


Hinnerjoki


Eura 1886-1949

Turku Pori

Hirvensalmi


Savo 1623-1653

Suur-Savo -1832

Mikkeli 1832-1868

Mäntyharju 1863-1952

Mikkeli

Hitis see Hiittinen




Hogland see Suursaari




Hollola



Holloa 1623-1658,1750-1783,1832-1862

Hollola & Porvoo 1658-1750,1783

Hollola Hämeen lääniä 1783-1832

Hollola I, II 1610-1658,

1. Hollola 1724-1940

2. Iitti 1832-1873

Häme


Hongonjoki

see Honkajoki




Honkajoki


Hongonjoki


Ikaalinen 1669-1847

Kankaanpää 1848-1920

Ikaalinen 1875-1940

Turku Pori

Honkilahti

Honkilaks

Eura 1885-1949

Turku Pori

Honkilaks see Honkilahti




Houtskari


Houtskär

Masku 1683-1900

Mynämäki 1810-1885

Parainen 1901-1952

Turku Pori


Houtskär see Houtskari




Huittinen


Vittis


Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680

Ylä-Satakunta 1693-1785

Ylä-Satakunta alinen 1758-1802,1871-1885

Ulvila 1623-1682

Eura 1650-1684

Ikaalmen 1684-1722

Tyrvää 1723-1940

Turku Pori


Humppila



Sääksmäki Ali 1795-1845

Tammela 1845-1942

Häme


Hyrynsalmi


Paltamo -1786

Kemi-Kajaani 1776-1804

Kajaani 1804-1930

Oulu

Hyvinge see Hyvinkää




Hyvinkää

Hyvinge

Helsinki 1920-1937

Janakkala 1920-1930

Tuusula 1937-1945

Uusimaa

Hämeenkyrö

Tavastkyro


Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakkunnan ylinen 1785-1862

Ikaalinen 1669-1940

Turku Pori


Hämeenlinna

Tavastehus


Hollola 1750-1776

Sääksmäki Ali 1796-1845

Janakkala 1845-1940

Häme


Idensalmi see Iisalmi




Ii


Ijo


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1804

Kemi 1804-1930

Oulu

Iisalmi

Idensalmi


Savo 1623-1651

Kajaanin vapaaherrakunta 1651-1680

Pien-Savo 1680-1796

Pien-Savon ylinen 1796-1821

Kuopio 1722-1752

Isalmi 1723-1939

Kuopio


Iitti

Itis


Hollola 1623-1658,1750-1783

Holloa Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääniä 1783-1832

Iitti 1810-1942

Kymi before 1945 in Uusimaa

Ijo see Ii




Ikaalinen


Ikalis


Ylä-Satakunta 1623-1785;

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1862

Ikaalinen 1669-1940

Turku Pori


Ikalis see Ikaalinen




Ilmajoki


Ilmola

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Korsholman eteläinen 1804-1863

Ilmajoki 1864-1949

Vaasa

Ilmola see Ilmajoki




Ilomants see Ilomantsi




Ilomantsi


Ilomants


Käkisalmi 1634-1722

Karjala 1722-1788

Karjala alinen 1788-1864

Ilomantsi 1860-1940

Kuopio


Imatra



Kymi

Impilahti


Impilax

Käkisalmi 1632-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Salmi 1831-1939

Viipuri


Impilax see Impilahti




Inari


Enare

Before 1809 see Norrbotten, Sweden

Tornio 1811-1847

Lapinmaa 1847-1938

Lappi

Ingå see Inkoo




Iniö



Vehmaa 1665,1722-1919

Masku 1683-92

Parainen 1924-1952

(Documents from 1810-1870 and 1920-1927 destroyed)

Turku Pori


Inkoo


Ingå


Raasepori 1623-1654,1689-1795

Raaseporin Länt. 1760-1940

Hattula & Raasepori 1654-1689

Uusimaa


Isojoki


Storå


Ala-Satakunta 1623-1653

Pohj.maa; Et. 1653-1804

Korsholma Et. 1804-63

Närpiö 1863-1922

Kauhajoki 1923-1947

Vaasa


Isokyrö


Storkyro

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Korsholman pohjoinen. 1804-1864

Vaasa


Itis see Iitti




Jaakkima


Käkisalmi 1632-1710

Käkisalmen eteläinen 1812-1816

Käkisalmen keskinen 1816-1862

Kurkijoki 1845-1940

Viipuri

Jaala


Iitti 1873-1942

Kymi

Jakobstad

see Pietarsaari




Jalasjärvi

see also Ilmajok



Vaasa

Janakkala



Hattula 1623-1654

Hattula & Raasepori 1654-1689

Hollola & Porvoo 1689-1750

Hollola 1750-1776

Sääksmäki 1776-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1940

Häme


Jeppo see Jepua




Jepua


Jeppo

Uusikaarlepyy -1859, 1863-1940

Vaasa


Jockas see Juva




Jockis see Jokioinen




Joensuu



Kuopio

Johannes

St. Johannes


Kakki, Viipuri -1859

Ranta 1812-1939

Viipuri

Jokioinen

Jockis

Sääksmäki 1623-1796

Sääksmäki Ali 1796-1845

Tammela 1845-1942

Häme


Jomala


Ahvenanmaa 1623-1862

Ahvenanmaa

Joroinen


Jorois


Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1796

Pien-Savo alinen 1796 -1839

Kuopio 1726-52

Iisalmi -1758

Rautalampi 1839-1862

Leppävirta 1864-1940

Mikkeli


Jorois see Joroinen




Jouhia see Parikkala



Kymi

Joutsa


Hartola -1860

Heinola 1810-1946

Mikkeli

Joutseno



Lappee & Kymenkartano 1623-1650,1680-1743

Jääski 1650-1680,1816-1862

Kymi in Viipurin County 1812-16

Ranta & Äyräpää 1650-1680

Imatra 1825-1915

Jääski 1884-1915

Lappee 1650-1743,1916-1944

Kymi


Juankoski



Nilsiä -1924-1929

Pielavesi 1805-1940

Kuopio


Juga see Juuka




Jurva see also Laihia



Isokyrö -1863

Korsholma 1864-1952

Vaasa

Juuka

Juga


Nurmes -1851

Karjala Yli 1788-1821

Pielisjärvi 1821-1940

Kuopio


Juupa see Juupajoki




Juupajoki


Orivesi -1913

Ruovesi 1914-1940

Häme


Juva


Jockas


Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1832

Juva 1832-1940

Mikkeli


Jyväskylä


Jyväskylä 1862-1920


Vaasa, see also Keski Suomi

Jyväskylän maalaiskunta



Vaasa

Jämijärvi



Ikaalinen -1868,1877-1940

Turku Pori


Jämsä


Sääksmäki 1623-1796 Sääksmäen ylinen 1796-1845

Jämsä 1845-1862

Häme, see also Keski Suomi

Jäppilä



Pieksämäki -1880

Rautalampi -1950

Mikkeli


Jäskis see Jääski




Jääski


Jäskis


Jääski 1623-1722,1816-1940

Ranta & Äyräpää 1623-1680

Lappee 1650-1680

Pien-Savo 1722-1743

Savonlinna 1812-1816

Viipuri


Kaarina

St. Karins


Piikkiö 1623-1940

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1876

Turku Pori


Kaarlela


Gamlakarleby Iandsförsamling or Karleby


Pohjanmaan 1623-1658

Keski 1658-1804

Keski Pohjanmaan

ylinen 1804-1862

Kokkola 1863-1929

Vaasa

Kaavi



Liperi -1803

Nilsiä 1792-1929

Kuopio


Kajaani

Kajana


Oulu

Kajana see Kajaani




Kakskerta



Kaarina

Piikkiö 1877-1940


Turku Pori

Kalajoki



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohojanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Salo 1804-1862 -1971

Oulu

Kaland see Kalanti




Kalanti

formerly Uusikirkko

Kaland

formerly Nykyrko


Masku 1683-1692

1722-1940

Vehmaa 1623-1653,1722-1940

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680, 1693-1802

Masku & Vehmaa 1680-1693

Turku Pori


Kalvola

Kangais

Sääksmäki 1623-1796,1845-1862

Sääksämäen alinen 1796-1845

Tammela -91

Janakkala 1891-1940

Häme


Kangais see Kalvola




Kangasala



Ylä-Satakunta 1623-

Ylä-Satakunta Ylinen 1785-1811

Satakunta 1811-1874

Pirkkala 1875-1940

Häme


Kangaslampi


Vesikansa, Haukivesi -1869

Rantasalmi 1923-1941

Mikkeli



Kangasniemi



Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1832

Mikkeli 1836-1936

Mikkeli

Kankaanpää


Ikaalinen 1669-1940

Turku Pori

Kanneljärvi



Uusikirkko -1923

Ranta 1923-1939

Viipuri


Kannus



Lohtaja -1859

Keski-Pohj.maa 1805-63;

Kokkola 1863-1929

Vaasa


Karijoki


Bötom


Lapväärti -1862

Korsholma Et. 1804-1864

Närpiö 1888-1922

Kauhajoki 1923-1947

Vaasa

Karinainen


Karinais

Piikkiö 1634-1692

Masku 1694-1877

Loimaa 1878-1931

Turku Pori

Karinais see Karinainen




Karis see Karjaa




Karislojo see Karjalohja




Karjaa


Karis


Raasepori 1623-1654,1689-1940

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raaseporin läntinen 1795-1862

Lohja 1722-1760

Uusimaa

Karjala



Mynämäki -1920

Vehmaa 1886-1940

Turku Pori


Karjalohja

Karislojo


Raasepori 1623-1654

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raasepori 1689-1940

Raaseporin Läntinen 1795-1862

Karjaa -1760

Uusimaa


Karkkila


Raaseporin itäinen 1620-1886

Lohjan tk. 1815-1886

Uusimaa



Karkku


Ikaalinen 1669-1722

Tyrvää 1723-1940

Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan alinen 1785-1862

Turku Pori


Karleby see Kaarlela




Karlö see Hailuoto




Karstula see Saarijärvi



Vaasa

Karttula


Kuopio 1821-1920

Suonenjoki 1921-1959

Kuopio


Karuna



Piikkiö 1634-1940

Piikkiö-Halikko Ala 1810-1876

Turku Pori

Karungi see Karunki




Karunki

Karungi

Tornion tk. 1729-1870

Lappi

Karvia



Ikaalinen 1669-1940

Kankaanpää 1848-

Turku Pori


Kaskinen

Kaskö


Vaasa

Kaskö see Kaskinen




Kauhajoki



Ilmajoki -1868

Korsholma Et. 1804-1864

Korsholma 1864-1922

Kauhajoki 1923-1947

Vaasa


Kauhava



Lapua -1867

Keski-Pohjanmaan alinen

1805-1862

Uusikaarlepyy 1864-1950

Vaasa


Kaukola



Käkis:n 1. 1634-1710

Käkisalmi Et. 1812-1862

Käkisalmi 1862-1939

Viipuri



Kauniainen

Grankulla


Uusimaa

Kaustby



Vasa

Kaustinen

Kaustby


Kokkola -1866,1863-1929

Keski-Pohjmaa Yli 1805-

Vaasa

Kauvatsa


Eura 1927-1949

Turku Pori

Keikyä


Tyrvää 1886-1940

Turku Pori

Keitele


Pielavesi -1879,1893-1939

Kuopio

Kelviå see Kälviä




Kemi



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1776

Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi 1804-1862

Lappi

Kemijärvi


Kemiträsk


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1776

Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi -1789,1804-1847

Tornio 1847-1862,-1930

Lappi


Kemiträsk see Kemijärvi




Kemiö

Kimito


Halikko 1623-1688

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon alinen 1795-1876

Piikkiö 1634-1940

Turku Pori

Kempele


Liminkia -1917

Oulu 1804-1930

Oulu

Kerava

Kervo

Tuusula -1924,1937-1945

Uusimaa


Kerimäki



Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1796

Pien-Savon alinen 1796-1862

Kuopio 1722-52

Iisalmi 1722-54

Kerimäki 1801-1946

Rantasalmi 1755-1803

Kitee 1864-1927

Mikkeli

Kervo see Kerava




Kestilä


Piippola 1864-1952

Oulu 1804-1862

Oulu

Kesälahti


Kesälax

Käkisalmi 1634-1722

Karjala 1722-1788

Karjalan alinen 1788-1862

Uukuniemi -1873

Kerimäki 1841-1930 Karjala

Ali Kitee 1864-1945

Kuopio



Kesälaks see Kesälahti




Keuru see Keuruu




Keuruu


Keuru


Ylä-Satakunta 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1795-1862

Vaasa


Kexholm see Käkisalmi




Kides see Kitee





Kihniö



Parkano -1918

Ikaalinen 1669-1940

Turku Pori


Kiihtelysvaara



Käkisalmen l. 1634-1722

Karjala; Ali 1722-1862

Ilomantsi 1860-1940

Kuopio


Kiikala



Halikko 1623-1688,1877-1945

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1862

Muurla -1875

Turku Pori


Kiikka



Tyrvää 1886-1940

Turku Pori

Kiikoinen


Kikois

Tyrvää -1847

Edellä

Turku Pori


Kiiminki


Kiminge


Ii -1858

Kemi 1716-1930

Oulu

Kikois see Kiikoinen




Kiminge see Kiiminki




Kimito see Kemiö




Kirkkonummi

Kyrkslätt

Raasepori 1623-1654,1689-1795

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raaseporin itäinen 1795-1862

Lohja 1722-1940

Karjaa

Uusimaa


Kirvu


Kirvus

Jääski 1816-1940

Viipuri

Kirvus see Kirvu





Kisko



Halikko 1623-1688,1877-1976

Piikkio & Halikko 1688-1795

Piikkion & Halikon ylinen 1795-1862

Raasepori 1623-1654

Hattula & Rassepori 1654-1795

Raaseporin läntinen 1795-1862

Turku Pori


Kitee


Kides


Kitee 1807-1945

Käkisalmi 1634-1722

Karjala 1722-1788, Karjalan alinen 1788-1795

Kupio

Kitelä - Orthodox



Viipuri

Kittilä



Sodankylä -1854

Lapinmaa 1847-1938

Tornio 1811-1846 Lapinmaa 1846-1862

Lappi

Kiukainen


Kiukais


Eura 1723-1949

Turku Pori


Kiukais see Kiukainen






Kiuruvesi


Iisalmi 1772-1872,-1873

Pielavesi 1864-192

Kuopio

Kivennapa


Kivinebb

Jääski 1623-1710

Ranta & Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Äyräpää 1816-1862

Rajajoki 1812-1944

Viipuri


Kivijärvi



Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1890

Saarijärvi 1890-1930

Vaasa


Kivinebb see Kivennapa




Kjulo see Köyliö




Klemis see Lemi





Kodisjoki



Laitila -1869

Vehmaa 1722-1940


Turku Pori

Koijärvi


Tammela 1846-1940

Häme


Koivisto


Björkö


Jaaski 1623-1710

Ranta & Ayrapaa 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Kivennapa -1812

Ranta 1812-1939

Viipuri


Koivulahti


Kvevlax

Pohjmaa 1623-1658

Pohj. Et 1658-1804

Korsholma Pohj. -1863

Korsholma 1864-1949

Vaasa


Kokemäki

Kumo


Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693,1802-1862

Vehmaa & Ala-Satakkunta 1653-1680,1693-1802

Ulvila 1648-1682

Eura 1648-1949

Vehmaa 1734-1791

Turku Pori

Kokkola


Gamlakarleby or Karleby

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1862

Vaasa


Kolari



Yli-Tornio -1894

Tornio 1811-1930

Lappi

Konginkangas


Viitasaari -1839-1936

Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1839

Vaasa

Kontiolahti


Kontiolax

Liperi 1822-1944

Kuopio


Kontiolax see Kontiolahti




Korpilahti


Korpilax

Heinolan tk. 1810-1870

Yli-Sääksmäen tk. 1822-1861

Häme


Korpilax see Korpilahti




Korpiselkä



Soanlahti -1885

Salmi 1835-1937

Viipuri


Korpo see Korppoo





Korppoo


Korpo


Masku 1623-1680,1683-1900

Mynämäki 1793-1885

Masku ja Vehmaa 1680-1693

Parainen 1901-1951

Turku Pori


Korsholm see Mustasaari





Korsnäs



Närpiö -1861,(1863)-1923-1939

Korsholma Et. 1809-1862

Vaasa

Kortesjärvi



Lappajärvi -1865

Keski-Pohjmaa Yli -1863

Alavus 1863-1938

Vaasa


Korvis see Angelniemi




Koskenkylä




Uusimaa

Koski


Koskis


Lammi -1865

Hollola 1724-1891

Hauho 1891-1940

Häme


Koski

Koskis

Ylistaro, Marttila -1901

Loimaa 1878-1935

Turku Pori

Koskipää see Hartola




Mikkeli


Koskis see Koski





Kotka




Kymi


Kouvola



Valkeala -1923

Lappee 1813-1941

Kymi


Kovero see Tuupovaara



Pohyois-Karjala


Pohyois-Karjala


Kristiinankaupunki

Kristinestad

Kristiinankaupunki 1691-1886

Vaasa

Kristina see Ristiina





Kristinestad see Kristiinankaupunki




Kronoborg see Kurkijoki





Kronoby see Kruunupyy





Kruunupyy

Kronoby

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1862

Alaveteli

Kokkola 1863-1940

Vaasa

Kuhmalahti


Kuhmalax

Ylä-Satakunta 1623-1776

Sääksmäki 1776-1796

Sääksmäen ylinen 1796-1845

Janakkala 1845-1862

Kangasala -1910

Hauho 1891-1940

Häme


Kuhmalax see Kuhmalahti




Kuhmo



Sotkamo -1865

Kemi-Kjaani 1777-1804

Kajaani 1804-1930

Oulu


Kuhmoinen


Kuhmois

Hollola 1623-1845

Hollola-Porvoo 1658-1750

Jämsä 1845-1931

Häme



Kuhmois see Kuhmoinen




Kuivaniemi



Ii -1919

Kemi 1804-1930


Oulu


Kullaa


Kulla


Levanpelto

Ulvila -1766,1802-1945

Eura 1648-1801

Vehmaa 1658-1802

Turku Pori


Kulsiala see Tyrväntö




Häme


Kumlinge


Brändö

Ahvenanmaa 1623-1862

Ahvenanmaa

Kumo see Kokemäki





Kuolajärvi



Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi 1804-1847

Tornio 1847-1862

Lappi


Kuolemajärvi



Viipuri, Uusikirkko-1863

Ranta 1842-1944

Viipuri


Kuopio



Savo 1623-1651

Kajaanin vapaaherrakunta 1651-1680

Pien-Savo 1680-1796

Pien-Savon ylinen 1796-1821

Kuopio 1821-1862

Kuopio

Kuorevesi



Ylä-Satakunta 1623-1776

Sääksmäki 1776-1796

Saaksmaen ylinen 1796-1845

Jämsä 1845-1922

Ruovesi 1922-1940

Häme

Kuortane

Kurtane

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Ilmajoki -1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Keski-Pohjanmaan alinen 1804-1863

Alavus 1863-1950

Vaasa


Kurikka


Ilmajoki -1867,1896-1923

Korsholma Et. 1804-63

Kauhajoki 1923-1947

Vaasa


Kurkijoki


Kronoborg


Käkisalmi 1634-1710

Käkisalmen eteläinen 1812-1816

Käkisalmen keskinen 1816-1864

Jaakkima

Kurkijoki 1810-1940

Viipuri


Kuru



Ruovesi -1872,1875-1940


Häme


Kustavi


Gustavs


Kivimaa

Vehmaa 1665,1722-1940

Masku 1683-1692

Turku Pori


Kustö see Kuusisto




Kuukkajärvi

see Uurainen






Kuusamo



Pohjois-Pohjanmaa 1775-1777

Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi 1804-1862,1930

Kemin Lappi -1775

Ii 1939-1978

Oulu


Kuusankoski



Valkeala -1921

Iitti 1810-1942,-1921

Kymi


Kuusisto

Kustö

Piikkiö 1634-1940

Piikkiö Halikko Ylä 1810-1876

Turku Pori



Kuusjoki



Pertteli -1886

Halikko 1877-1945


Turku Pori


Kvevlax see Koivulahti




Kylmäkoski


Akaa -1895

Tammela 1845-1942

Häme

Kymi


Kymmene


Lappee ja Kymenkartano 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin lääniä 1812-1862

Kymi

Kymmene see Kymi




Kyrkslätt

see Kirkkonnmmi





Käkisalmi


Kexholm


Viipuri


Kälviä


Kelviå

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1862

Keski -1764

Yli 1764-1862

Kokkola 1863-1929

Vaasa


Kärkölä



Ent. Tennilä

Hollola 1724-1940

Häme


Kärsämäki



Pyhäjoki -1856

Pohj.maa, Keski, Pohj.

1623-1804

Saloinen 1804-1864

Piippola 1843-1920

Oulu

Kökar



Ahvenanmaa

Brändö


Ahvenanmaa

Köyliö


Kjulo

Eura 1885-1949


Turku Pori

Lahti



Häme

Laidikka

see Suomusjärvi




Laihela see Laihia





Laihia


Laihela


Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1804

Korsholman pohjoinen 1804-1864

Korsholma 1864-1952

Vaasa


Laitila

Letala

Masku 1683-1692

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680,1693-1802

Masku & Vehmaa 1680-1693

Vehmaa 1623-1653,1722-1940

Turku Pori

Lammi


Lampis


Hollola 1623-1658,1750-1783,1832-1862

Hollola Porvoo 1658-1750

Hollola Hämeen läniä 1783-1832

Hauho 1891-1940

Häme


Lampis see Lammi





Lapinjärvi


Lappträsk


Porvoo 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680,1743-1750

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Kymi Uudenmaan lääniä 1807-1862

Uusimaa


Lapinlahti


Lapinlax

Iisalmi 1821-1922

Kuopio

Lapinlax see Lapinlahti




Lappajärvi


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski -Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1863

Alavus 1863-1950

Vaasa

Lappee


Lappee Kymenkartano 1623-1650

Jaaski 1650-1680

Lappee 1650-1680,1816-1862

Ranta Ayrapaa 1650-1680

Kymenkartano Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin laania 1812-1816

Kymi, see also Viipuri


Lappeenranta


Villmanstrand



Kymi, see also Viipuri


Lappfjärd see Lapväärtti





Lappi


Lappnäs


Masku 1683-1692

Eura 1723-1949

Vehmaa 1734-1791

Turku Pori


Lappnäs see Lappi





Lappo see Lapua




Lappträsksee Lapinjärvi





Lapua


Lappo

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Keski-Pohjanmaan alinen 1804-1863

Ilmajoki

Alavus 1863-1940

Vaasa

Lappvesi see Lappee





Lappväärtti


Lappfjärd


Ala-Satakunta 1623-1653

Pohjanmaa 1653-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1804

Korsholman eteläinen 1804-1862

Närpiö 1863-1930

Vaasa

Larsmo see Luoto





Laukaa


Laukas

Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1795-1862

Vaasa


Laukas see Laukaa






Lavansaari


Lövskär


Jääski 1623-1710

Ranta ja Äyräpää 1623-1710

Viipuri 1812-1816

Ranta 1816-1862

Koivisto

Ranta 1812-1939

Viipuri

Lavia



Mouhijärvi -1823

Ikaalinen 1669-1722

Tyrvää 1723-1809,1886- 1940

Turku Pori

Lehtimäki


Lövkulla


Alajärvi -1859

Alavus 1888-1940


Vaasa


Leivonmäki



Heinola 1810-1870

Mikkeli


Lembois see Lempäälä




Lemi


Klemis


Taipalsaari -1807

Lappee


Kymi, see also Viipuri

Lemland



Ahvenanmaa 1623-1862


Ahvenanmaa


Lemo see Lemu





Lempäälä

Lembois


Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1811

Satakunta 1811-1874

Pirkkala 1875-1940

Häme


Lemu


Lemo


Masku 1623-1680,1693-1793,1886-1940

Masku Vehmaa 1680-1693

Mynämäki 1793-1885


Turku Pori

Leppävirta



Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1796

Pien-Savon alinen 1796-1839

Rautalampi 1839-1862

Kuopio

Lestijärvi



Lohtaja; Toholampi -1906

Keski-Pohjmaa Yli 1806-

Kokkola 1863-1929

Vaasa

Letala see Laitila





Libelits see Liperi


Pielisjärvi -1936


Kuopio

Lieto

Lundo


Piikkiö 1623-1688

Masku 1693-1940

Piikkiö ja Halikko 1688-1693

Turku Pori


Liljendal


Pernaja -1917

Kymi 1807-1873

Porvoo 1874-1940

Uusimaa


Lillkyro see Vähäkyrö





Limingo see Liminka






Liminka


Limingo


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1804

Oulu 1804-1862,1930

Oulu

Liperi

Libelits


Käkisalmi 1634-1722

Karjala 1722-1788

Karjalan ylinen 1788-1821

Liperi 1822-1889

Yli 1722-1821

Kuopio

Lochteå see Lohtaja




Lohja

Lojo


Raasepori 1623-1654,1689-1795

Hattula & Raasepori 1654-1689

Lohja 1722-1940

Raasepori itäinen 1795-1862

Uusimaa


Lohtaja


Lochteå


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1862

Kaarlela

Kokkola 1863-1929

Vaasa

Loimaa


Loimijoki


Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693

Vehmaa & Ala-Satakunta

1653-1680

Ylä-Satakunta 1693-1785

Ylä-Satakunnan alinen 1785-1862

Ulvila 1648

Eura 1650-84

Ikaalinen 1695-1722

Tyrvää 1723-1809

Loimaa 1810-1931

Turku Pori


Loimijoki see Loimaa





Lojo see Lohja




Lokalahti


Lokalax

Vehmaa -1930

Masku 1683-1692

Vehmana 1722-1940

Turku Pori


Lokalax see Lokalahti




Loppi

Loppis


Hattula 1623-1654

Hattula Raasepori 1654-1689

Raasepori 1689-1776

Lohja 1722-1776

Sääksmäki 1776-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1940

Häme


Loppis see Loppi




Loviisa


Lovisa


Loviisa 1748-1861

Porvoo 1760-1805

Uusimaa

Lovisa see Loviisa






Luhango see Luhanka




Luhanka


Luhango


Heinola 1810-1870

Mikkeli


Lumijoki



Liminka

Oulu 1805-1930


Oulu

Lumivaara



Jaakkima -1923

Kurkijoki 1845-1940


Viipuri


Lumparland



Brändö


Ahvenanmaa

Lundo see Lieto





Luopioinen


Luopios


Hollola 1724-1891

Hauho 1891-1940


Häme


Luopiois see Luopioinen




Luoto


Larsmo


Lappajärvi -1863

Uusikaarlepyy 1863-1940


Vaasa

Luumäki



Lappee 1740-1809,1813-1941

Valkeala 1875-1939

Kymi, see also Viipuri

Luvia



Eurajoki -1901

Eura 1885-1949


Turku Pori

Längelmäki



Sääksmäki 1623-1796

Sääksmäen ylinen 1796-1845

Jämsä 1845-1962

Häme

Lövkulla see Lehtimäki




Lövskär see Lavansaari






Maalahti


Malax

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä- Pohjanmaa 1658-1804

Korsholman pohjoinen 1804-1863

Närpiö 1863-1949

Vaasa


Maaninka

Maninga


Kuopio 1889-1945


Kuopio


Maaria


St. Marie


Masku 1623-1680,1693-1862,1940

Masku Vehmaa 1680-1693

Turku Pori


Maarianhamina


Mariehamn


Ahvenanmaa

Maksamaa


Maxmo

Vöyri -1872

Korsholm 1864-1949

Vaasa


Maksamo see Maxmo





Malax see Maalahti





Maninga see Maaninka




Mariehamn see Maarianhamina






Marttila

St. Mårtens


Halikko 1623-1688

Piikkiö Halikko 1688-1693

Masku 1693-1877

Loimaa 1878-1931

Turku Pori

Masko see Masku




Masku


Masko

Masku 1623-1680,1693-1862,

Masku & Vehmaa 1680-1693

Turku Pori

Mellilä


Loimaa 1810-1931


Turku Pori

Merijärvi


Pyhäjoki -1866

Pohjmaa Pohj. 1658-1804

Pohjmaa Keski 1764-1777

Salo 1805-1971

Oulu

Merikarvia

Sastmola

Sastamala

Ahlainen

Ulvila 1802-1945

Turku Pori

Merimasku


Naantali -1904

Masku 1628-1940

Mynämäki 1810-85

Turku Pori

Messuby see Messukylä





Messukylä


Messuby

Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1875

Satakunta 1756-1872

Pirkkala 1875-1940

Häme


Metsämaa


Loimaa -1777,1810-1931


Turku Pori

Metsäpirtti



Sakkola -1894

Kaukola

Kakisalmi 1876-1939

Viipuri


Miehikkälä


Virolahti -1887

Kymi 1812-1939


Kymi

Mietois see Mietoinen





Mietoinen


Mietois

Masku 1683-1811

Mynämäki 1810-1885

Vehmaa 1886-1940

Turku Pori

Mikkeli


St. Michel


Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1832

Mikkeli 1832-1862


Mikkeli


Mikkelin maalaisk.

St. Michel landsförs.


Suur-Savo 1733-1832

Mikkeli 1837-1851,1864-1935

Mikkeli


Mola see Muolaa





Muhos



Oulu -1766

Pohj. Pohjmaa 1658-1804

Oulu 1804-1930

Oulu

Muldia see Multia




Multia

Muldia

Keuruu-1868

Jyväskylä 1776-1934

Vaasa

Munsala


Kaarlela -1804

Keski Pohjanmaan alinen 1862

Uusikaarlepyy 1864-1940

Vaasa

Muolaa

Mola

Jääski 1623-1710

Ranta Äyräpää 1623-1710

Viipuri 1812-1816

Äyräpää 1816-1862

Viipuri


Muonio


Tornio 1811-1846

Lapinmaa 1846-1862

Lappi


Mustasaari


Korsholm

Pohjanmaa 1623-1658, Etelä-Pohjanmaa 1658-1804

Korsholman pohjoinen 1804-1862

Vaasa


Mustio


Svartå


Raaseporin läntinen 1810-1887

Uusimaa

Muurla




Turku Pori


Mynämäki

Virmo

Masku 1623-1680,1693-1793

Masku Vehmaa 1680-1693

Mynämäki 1793-1862

Turku Pori

Myrskylä

Mörskom

Porvoon tuomikunta 1736-1873

Uusimaa

Mäntsälä



Porvoo 1623-1658,1807-1862

Hollola Porvoo 1658-1750

Porvoo Kymenkartano 1750-1807

Uusimaa

Mänttä




Häme


Mäntyharju


Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1832 Mikkeli 1832-1862

Lappee Kymenkartano 1623-1650

Jääski 1650-1680

Lappee 1650-1680

Ranta ja Äyräpää 1650-1680

Kymenkartana & Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin lääniä 1812-1816

Mikkeli

Mörskom see Myrskylä








Naantali


Nådendal


Maskun tuomiokunta

1711-1861

Naantalin Raastuvanoikeus

1715-1819

Turku Pori

Nagu see Nauvo





Nakkila





Turku Pori

Nastola



Hollola 1623-1658,1750-1783

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääniä 1783-1832

Iitti 1832-1862

Häme


Nauvo

Nagu

Piikkiö 1623-1688

Piikkiö & Halikko 1688-1693

Masku 1693-1793

Mynämäki 1793-1862

Turku Pori


Nedertorneå

see Alatornio





Nedervetil see Alaveteli





Nikolainkaupunki is Vaasa





Nikolaistad is Vasa




Nilsiä


Vähä-Savon ylinen

1799-1862

Iisalmen tuomiokunta

1722-1865

Kuopio

Nivala


Pidisjärvi

Salon tuomiokunta

1724-1869

Piippolan tuomiokunta

1809-1884

Oulu

Nokia see also Pirkkala




Häme

Noormarkku

Norrmark



Turku Pori


Norrmark

see Noormarkku





Nousiainen

Nousis

Masku 1623-1680,1693-1862

Masku ja Vehmaa 1680-1693

Turku Pori


Nousis see Nousiainen




Nuijamaa


Viipuri 1802-1944

Lappee 1926-1940

Kymi

Nummi


Nummis

Lohja 1722-1940


Uusimaa


Nummis see Nummi




Nurmes


Karjala 1722-1810

Pielisjärvi 1810-1940


Kuopio

Nurmijärvi


Helsingin pitäjä

Helsinki 1874-1937


Uusimaa

Nurmo


Lapua -1868

Alavus 1863-1940


Vaasa


Nykarleby

see Uusikaarlepyy




Nykyrka see Uusikirkko



Viipuri

Nykyrko aka Kaland

see Kalanti



Turku-Pori

Nyslott see Savonlinna






Nystad see Uusikaupunki






Nådendal see Naantali




Närpes see Närpiö






Närpiö


Närpes

Ala-Satakunta 1623-1653

Pohjanmaa 1653-1658

Etelä-Pohjanmaa 1653-1804

Korsholman eteläinen 1804-1862

Närpiö 1863-1939

Vaasa


Oravainen

Oravais


Mustasaari

Vöyri -1868

Korsholma 1864-1949

Vaasa

Oravais see Oravainen




Orimattila


Hollola 1623-1658,1750-1783,1832-1862

Hollola ja Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääniä 1783-1832

Iitti 1832-1873

Mäntsälä 1873-1940

Uusimaa


Oripää


Loimaa

Pöytyä -1869

Loimaa 1810-1931

Turku Pori


Orisberg see Orismala





Orismala


Orisberg


Vaasa

Orivesi



Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1811-1874

Ruovesi 1875-1940

Häme


Oulainen

Oululais

Pyhäjoki -1877

Salo 1720-1920

Oulu

Oulu


Uleåborg

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois Pohjanmaa 1658-1804

Oulu 1804-1862

Oulu



Oulujoki


Uleåborgs Iandsförs.



Oulu


Oulais see Oulainen




Oulunsalo

Uleåsalö


Oulo 1804-1931

Liminka

Oulu


Paattinen


Patis

Masku 1683-1940


Turku Pori


Paavola




Pehkola

Siikajoki -1874

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjanmaa Pohj. 1658-1804

Oulu 1804-1930

Oulu

Padasjoki



Hollola 1623-1658,1750-1783,1832-1845

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Hämeen lääniä 1783-1832

Jämsä 1845-1962

Häme


Paimio


Pemar


Halikko 1623-1688

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1862

Piikkiö 1634-1940

Piikkiö-Halikko Ylä 1810-1876

Turku Pori

Paldamo see Paltamo




Paltamo

Paldamo

Pohjanmaa 1623-1651

Kajaanin vapaaherrakunta

1651-1680

Pohjois-Pohjanmaamaa 1680-1776

Kemi ja Kajaani 1776-1804

Kajaani 1804-1932

Oulu


Parainen

Pargas


Piikkiö 1623-1688

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon alinen 1795-1862

Turku Pori

Pargas see Parainen





Parikkala



Käkisalmen lääni 1634-1710

Käkisalmen eteläinen 1812-1816

Keski 1816-31

Käkisalmen keskinen 1816-1862

Kurkijoki 1826-1938

Kerimäki 1907-1930

Imatra 1929-1935

Kymi, see also Viipuri


Parkano


Ikaalinen 1669-1940


Turku Pori

Patis see Paattinen





Pattijoki



Raahe-Saloinen -1922

Pohjanmaa 1623-1651

Kajaanin vapaaherrak.

1651-1680

Pohjanmaa Pohj. 1680-1804

Salo 1804-1920

Oulu


Pedersöre see

Pietarsaaren maalaisk.




Pelkosenniemi



Tornio 1811-1846

Lapinmaa 1847-1930

Lappi


Pello



Turtola

Liitetty Suomeen 1809

Tornio 1811-1930

Lappi


Pemar see Paimio





Perho



Veteli -1860

Kaarlela Kokkola 1863-1929

Vaasa

Pernaja


Pernå


Porvoo 1623-1658,1874-1940

Hollola & Porvoo 1658-1750

Porvoo & Kymenkartano 1750 -1807

Kymi Uudennaan laania 1807-1873

Uusimaa

Perniö

Bjernå


Halikko 1623-1688,1877-1945

Piikkiä 1634-1809

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon alinen 1795-1862

Turku Pori


Pernå see Pernaja






Pertteli


St. Bertils


Uskela -1869

Halikko

Halikka 1877-1945

Turku Pori


Perttula




Häme


Pertunmaa


Hartola, Joutsa Mäntyharju 1929-1952

Mi kkeli


Peräseinäjoki


Ilmajoki -1882,

1887-1949

Vaasa

Petalax see Petolahti




Petolahti


Petalax

Maalahti -1926

Närpiö 1863-1949

Vaasa


Petsamo



Lappi


Petäjävesi



Kuivasmäki

Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1795-1863

Jyväskylä 1864-1934

Vaasa


Pidisjärvi




Oulu


Pieksämäki



Haukivuori

Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1776

Iisalmi 1722-1762

Rautalampi 1756-1950

Mi kkeli


Pielavesi



Iisalmi 1722-1825,-1873

Rautalampi 1776-1862

Pielavesi 1805-1919

Idensalmi

Kuopio

Pielisensuu



Kontiolahti -1915

Liperi 1822(1875)-1941

Kuopio


Pielisjärvi



Käkisalmi 1634-1651,1680-1722

Kajaani 1651-1680

Karjala 1722-1788

Karjalan ylinen 1788-1821

Pielisjärvi 1821-1862, 1928

Kuopio

Pietarsaaren maalaisk.

Pedersöre

see Pietarsaari

Vaasa

Pietarsaari


Jakobstad


Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1804

Keski-Pohjanmaa 1678-1680

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1862

Vaasa


Pihlajavesi



Keuruu -1895

Jyväskylä 1864-1930

Vaasa

Pihtipudas


Viitasaari -1869,1890-1936

Pohjanmaa It. 1839-1862

Vaasa

Piikkiö

Pikis


Piikkiö 1623-1688,1940

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1862

Turku Pori

Piippola



Pulkkila -1865

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1804

Oulu 1804-1862

Piippola 1864-1920

Oulu


Pikis see Piikkiö





Pirkkala


Birkala

Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan yli nen 1785-1862

Satakunta 1811-1862

Pirkkala 1875-1940

Häme


Pirttikylä


Pörtom


Närpiö -1859,1863-1949


Vaasa

Pohja



Pojo


Raasepori 1623-1654,1940

Hattula ja Raasepori 1654-1689

Raasepori 1689-1795

Raaseporin läntinen 1795-1862

Lohja 1722-1760

Uusimaa


Polvijärvi



Kontiolahti -1879

Liperi 1821-1941


Kupio


Pomarkku

Påmark

Nakkila

Noormarkku -1915

Ulvila 1802-1945

Turku Pori

Pori


Pori 1764-1894

Turku Pori

Porin maalaisk.

see Pori




Turku Pori

Pornainen


Borgnäs


Porvoo 1807-1940


Uusimaa

Porvoo


Borgå


Porvoo 1623-1658,1807-1862

Hollola & Porvoo 1658-1750

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Kymi Uudenmaan lääniä 1807-1862

Uusimaa


Porvoon maalaisk.

see Porvoon




Uusimaa


Posio



Kuusamo -1926

Kemi 1805-1930


Lappi

Pudasjärvi



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1776

Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi 1804-1862,1930

Ii 1939-74

Oulu

Pukkila



Kymi 1807-1873

Porvoo 1807-1873

Mäntsälä 1873-1940

Uusimaa

Pulkkila



Piippola 1843-1920

Oulu


Punkaharju



Kerimäki -1810(1832) 1924,1940

Mikkeli


Punkalaidun


Pungalaitio


Huittinen -1868

Tyrvää 1886-1940


Turku Pori


Puolango see Puolanka





Puolanka

Puolango


Hyrynsalmi -1867

Kajaani 1806-1930


Oulu

Purmo


Pietarsaari -1867

Uusikaarlepyy 1863-1940


Vaasa

Pusula


Lohja 1722-1940


Uusimaa

Puumala



Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1776

Suur-Savo 1776-1832

Juva 1832-1862

Mikkeli


Pyhtää


Pyttis


Porvoo 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano ja Lappee 1680-1743

Kymi,Viipurin County 1812-1862

Kymi, see also Viipuri



Pyhäjoki



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1764,1777-1804

Keski-Pohjanmaa 1764-1777

Salo 1804-1862

Oulu


Pyhäjärvi



Haapajärvi

Piippola 1843-1920


Oulu


Pyhäjärvi



Raasepori ym. 1623-1722

Lohja 1722-1940

Uusimaa


Pyhäjärvi



Käkisalmen lääni 1634-1710

Kakisalmen eteläinen 1812-1862

Vi ipuri


Pyhämaa see Laitila



Masku 1683-1692

Vehmaa 1722-1940


Turku Pori


Pyhäntä


Haapajärvi

Piippola 1843-1920


Oulu


Pyhäranta


Pyhämaa


Turku Pori

Pyhäselkä



Kiihtelysvaara -1925

Ilomantsi 1851-1940


Kuopio


Pylkönmäki



Karstula -1914

Saarijärvi 1776-1930

Vaasa


Pyttis see Phytää



Kymmene


Påmark see Pomarkku




Pälkjärvi



Käkisalmi 1634-1722

Karjala 1722-1788

Karjalan alinen 1788-1862

Viipuri


Pälkäne


Sääksmäki 1623-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1862

Hauho 1891-1941

Häme

Pörtom see Pirttikylä





Pöytis see Pöytyä





Pöytyä


Pöytis


Masku 1623-1680,1693-1862

Masku & Vehmaa 1680-1693

Loimaa 1878-1931

Turku Pori



Raahe

Brahestad


Oulu

Raippaluoto


Replot

Mustasaari -1872

Korsholma 1863-1949


Vaasa


Raisio


Reso


Masku 1623-1680,1693-1862

Masku & Vehmaa 1680-1693

Turku Pori

Rantasalmi



Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1796

Pien-Savon alinen 1796-1862

Kuopio 1722-1752

Iisalmi 1722-1810

Rantasalmi 1743-1959

Mikkeli


Rantsila


Frantsila


Pohj.Pohj.maa 1623-1804

Oulu 1805-1930

Oulu


Ranua


Pudasjärvi -1917

Kemi 1805-1930

Ii 1939-74

Lappi

Rauma


Raumo



Turku Pori

Rauman maalaisk.

see Rauma


Raumo Iandsförs.



Turku Pori

Raumo see Rauma





Raumo Iandsförs.

see Rauman maalaisk.




Åbo and Björneborg

Rautalampi



Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1862

Kuopio

Rautavaara



Pielisjärvi 1810-1940


Kuopio


Rautio



Kalajoki

Salo(inen) 1720-1920



Oulu

Rautjärvi



Jääski 1623-1722

Iisalmi 1722-1762

Imatra 1826-1936

Jääski 1884-1915



Kymi, see also Viipuri


Rautu

Rautus


Käkisalmi 1634-1710

Käkisalmen eteläinen 1812-1816

Rajajoki 1814-1940

Äyräpää 1816-1862

Viipuri


Rautus see Rautu





Reisjärvi



Kalajoki -1865

Piippola 1843-1920


Oulu

Rengo see Renko





Renko


Rengo

Hattula 1623-1654

Hattula & Raaswepori 1654-1689

Hollola ja Porvoo 1689-1750

Hollola 1750-1776

Sääksmäki 1776-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1862

Häme


Replot see Raippaluoto





Reso see Raisio





Revolax see Revonlahti





Revonlahti


Revolax


Siikajoki -1930

Oulu 1805-1930


Oulu


Riihimäki



Hausjärvi -1922

Janakkala 1922-40


Häme


Rimito see Rymittylä




Ristiina


Kristina


Savo 1623-1653

Suur-Savo 1653-1832

Juva 1832-1884

Mäntyharju 1863-1953

Mikkeli


Ristijärvi



Hyrynsalmi -1867

Kajaani 1717-1930

Oulu


Rovaniemi



Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1776

Kemi & Kajaani 1776-1804

Kemi 1789,1804-1847

Tornio 1811-1930

Lappi

Ruokolahti


Ruokolax


Jääski 1623-1722,1816-1915

Ranta & Äyräpää 1623-1722

Lappee 1650-1680

Pien-Savo 1722-1743

Savonlinna 1812-1816

Jääski ym. 1623-1722

Iisalmi 1722-1762

Imatra 1826-1936

Kymi, see also Viipuri


Ruokolax see Ruokolahti





Ruotsinpyhtää


Strömfors

Porvoo 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680,1743-1750

Kymenkartano &

Lappee 1680-1743

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Kymi Uudenmaan lääniä 1807-1862

Pernaja 1745-1870

Iitti 1875-1940

Uusimaa

Ruovesi



Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1862

Satakunta 1811-1875

Ruovesi 1811-1862



Häme

Ruskeala



Käkisalmen 1ääni 1634-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-31

Sortavala 1831-1862

Suojärvi 1839-1935

Viipuri


Rusko


Masku 1683-1940


Turku Pori


Rymättylä

Rimito

Masku 1623-1680,1683-1940

Masku & Vehmaa 1680-1693

Mynämäki 1793-1885

Turku Pori


Räisälä



Käkisalmen lääni 1634-1710

Käkisalmen eteläinen 1812-1862

Viipuri


Rääkkylä

Bräkylä


Kitee 1807-1947


Kuopio

Saari


Parikkala -1928

Kurkijoki 1921-1938

Kymi


Saarijärvi



Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1795-1862

Vaasa


Saarioinen




Häme


Sagu see Sauvo




Sahalahti

Sahalax

Sääksmäki 1623-1796

Sääksmäen ylinen 1796-1845

Janakkala 1845-1890

Hauho 1891-1940

Häme


Sahalax see Sahalahti









Sakkola



Käkisalmi 1634-1710, 1876-1939

Käkisalmen eteläinen 1812-1862

Räisälä

Viipuri


Salla


Kuolajärvi 1939-

Tornio 1728-1930


Lappi

Salmi

Salmis

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Salmi 1831-1939

Räisälä

Suojärvi 1929-1931

Viipuri


Salmis see Salmi





Salo


Uskela -1887

Halikko 1875-1959


Turku Pori


Salo see Saloinen




Oulu


Saloinen



Pohjanmaa 1623-1651

Kajaanin vapaaherrakunta 1651-1680

Pohjois-Pohjanmaa 1626-1805

Saloinen 1804-1862

Oulu

Saltvik



Ahvenanmaa 1623-1862 Brändö


Ahvenanmaa

Sammatti



Karjaa

Karjalohja -1871

Lohja 1722-1760

Raasepori 1760-1940

Uusimaa


Sastmola see Merikarvia




Sauvo

Sagu


Piikkiö 1623-1688

Piikkiö ja Halikko 1688-1795

Piikkiön ja Halikon alinen 1795-1862

Ali 1810-1876

Turku Pori


Savitaipale

see Taipalsaari



Lappee-Kymenkartano

1623-50,1680-1743

Jääski ym. 1650-1680

Kymi 1812-16

Valkeala 1885-1940

Lappee 1885,1899-1941

Kymi


Savonlinna


Nyslott


Mikkeli


Savonranta



Kerimaki -1868

Kitee 1807(1827)-1945


Mi kkeli


Savukoski


Lapin tuomiokunta 1815-1868

Lappi


Seinäjoki



Ilmajoki -1868

Ilmajoki 1887(1864)-1949

Vaasa

Seiskari


Seitskär


Jääski 1623-1710

Ranta ja Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Ranta 1816-1862,1938

Viipuri


Seitskär see Seiskari





Sibbo see Sipoo





Sideby see Siipyy





Sievi



Kalajoki – 1862

Salo 1804-1920

Oulu


Siikainen

Siikais

Merikarvia -1871

Ulvila 1802-1945

Turku Pori


Siikais see Siikainen






Siikajoki


Pohjanmaa 1623-1804

Pohjois-Pohjanmaa 1623-1804

Oulu 1717,1728-1930

Saloinen -1705

Oulu

Siipyy


Sideby


Lapväärti

Närpiö 1863-1939


Vaasa

Simo


Kemi 1716-1930


Lappi


Sipoo

Sibbo


Porvoo 1623-1658,1807-1862,1940

Hollola & Porvoo 1658-1750

Porvoo & Kymenkartano 1750-1807

Uusimaa


Sippola



Vehkalahti -1887

Kymi 1815-1939

Kymi, see also Viipuri


Siuntio

Sjundeå

Rassepori 1623-1654,1689-1795

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raaseporin itäinen 1795-1862

Lohja 1722-1940

Uusimaa


Sjundeå see Siuntio





Snappertuna



Karjaa

Lohjaa 1722-1760

Raasepori 1760-1940

Uusimaa


Soanlahti



Impilahti

Salmi, osa 1919-1936

Suojärvi 1927-1929

Viipuri


Sodankylä


Kuusamo -1747

Tornio 1811-1846

Lapinmaa 1846-1862, 1938

Lappi


Soini


Alajärvi -1875

Alavus 1888-1938


Vaasa

Solf see Sulva





Somerniemi


Sommarnäs


Sääksmäki 1623-1796

Sääksmäen alinen 1795-1845

Tammela 1845-1942

Häme


Somero



Somerniemi

Tammela 1846-1942

Sääksmäki 1623-1796,1845-1862

Sääksmäen alinen 1796-1845

Häme


Sommarnäs

see Somerniemi





Sonkajärvi



Iisalmi 1821-1922

Kupio


Sordavala see Sortavala




Sortavala


Sordavala


Käkisalmen lääni 1634-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Sordavala 1831-1862

Viipuri


Sortavalan maalaisk.

see Sortavala





Sotkamo


Paltamo

Kajaani 1717-1930

Oulu


Sottunga


Ahvenanmaa 1623-1862

Brändö


Ahvenanmaa

St. Andree

see Antrea




St. Bertils

see Pertteli




St. Johannes

see Johannes




St. Karins

see Kaarina




St. Marie

see Maaria




St. Michel

see Mikkeli




St. Michels Iandsförs.

see Mikkelin maalaisk.




St. Mårtens

see Marttila




Storkyro

see Isokyrö





Storå

see Isojoki




Strömfors

see Ruotsinpyhtää





Suistamo (Orthodox)



Käkisalmi 1634-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Salmi 1831-1862,1940

Viipuri


Sulkava



Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1776

Suur-Savo 1776-1832

Rsalmi -1812

Juva 1832-1862,1941

Mikkeli


Sulva


Solf


Maalahti -1860

Närpiö 1863-1939


Vaasa


Sumiainen


Sumiais


Laukaa -1868

Viitasaari 1776-1936

Vaasa


Sumiais see Sumiainen





Sund


Sottunga

Ahvenanmaa 1623-1862

Ahvenanmaa


Suodenniemi


Mouhijärvi -1916

Tyrvää 1723-1940


Turku Pori


Suojärvi



Käkisalmi 1634-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Ruskeala -1928

Suojärvi 1833-1939

Salmi 1831-1862,1924

Viipuri


Suomenkylä


Suomenniemi


Savitaipale -1868

Valkeala 1885-1940

Lappee 1899-1941

Kymi


Suomusjärvi


Laidike


Kisko -1868

Halikko 1877-1945


Turku Pori


Suomussalmi



Hyrynsalmi 1764-1856

Paltamo

Kajaani 1717-1930

Oulu


Suonenjoki


Pieksämäki -1865

Leppävirta 1754-1940


Kupio


Suoniemi



Karkku -1906

Tyrvää 1723-1940





Turku Pori


Suursaari


Hogland


Lappee & Kymenkartano 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1710

Kymi, Viipuri 1812-1862

Kymi 1858-1939

Vi ipuri


Svartå see Mustio






Sysmä



Hollola 1623-1658,1750-1832

Hollola & Porvoo 1658-1750

Hollola Kymenkartanon lääni 1783-1832

Heinola 1724-1946

Mikkeli


Säkkijärvi



Jääski 1623-1710

Ranta & Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1946

Kymi 1870-1920

Kymi, Viipuri 1812-1862

Viipuri


Säkylä



Eura 1885-1949


Turku Pori


Säminge

see Sääminki




Särkisalo


Finby


Perniö -1924

Halikko 1877-1945

Turku Pori

Säräisniemi


Paltamo -1864

Kajaani 1717-1930


Oulu


Säyneinen



Kaavi -1917

Nilsiä 1891-1929


Kupio


Säynätsalo



Muurame -1924

Jämsä 1830-1931

Vaasa

Sääksmäki



Sääksmäki 1623-1796,1845-1862

Sääksmäen alinen 1796-1845

Tammela 1845-1891

Janakkala 1891-1940

Häme


Sääminki


Säminge


Savo 1623-1653

Pien-Savo 1653-1796

Pien-Savon alinen 1796-1862

Kuopio, Iisalmi, Jääski

1722-1816

Rantasalmi 1755-1940

Mi kkeli


Taipale


Taipale (Orthodox)



Kupio


Taipalsaari



Lappee & Kymenkartano

1623-1650

Jääski 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Kymi ,Viipuri 1812-1816

Lappee 1650-1680,1814-1862

Ranta & Äyräpää 1650-1680

Kymi, see also Viipuri


Taivalkoski



Pudasjärvi -1888

Kemi 1804-1930

Oulu


Taivassalo


Tövsala

Vehmaa 1623-1653,1722-1862

Vehmaa & Ala- Satakunta 1653-1680,1693-1802

Masku & Vehmaa 1680-1693

Turku Pori


Tammela



Sääksmäki 1623-1796,1845-1891

Sääksmäen alinen 1796-1845

Tammela 1846-1942

Häme

Tammerfors

see Tampere





Tammisaari


Ekenäs



Uusimaa


Tampere


Tammerfors



Häme


Tarvasjoki



Eura-Eurainen -1910

see Marttila

Loimaa 1810-1931

Turku Pori

Tavastehus

see Hämeenlinna





Tavastkyro

see Hämeenkyrö





Tavisalmi

see Kuopio




Teerijärvi


Terjärv

Kruunupyy -1868

Kokkola 1863-1940


Vaasa


Teisko



Satakunta 1762-1863


Häme


Temmes



Liminka -1867

Oulu 1804-1930


Oulu


Tenala see Tenhola





Tenhola


Tenala


Raasepori 1623-1654,1940

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raasepori 1689-1795

Raaseporin läntinen 1795-1862

Lohja 1722-1760

Uusimaa


Tennilä

see Kärkölä





Terijoki


Kivennapa -1911

Rajajoki 1910-1944


Viipuri


Terjärv see Teerijärvi




Tervola


Lapinniemi

Kemi 1804-1930

Ii 1939-1974

Lappi

Teuva


Östermark


Närpiö -1868

Kauhajoki 1923-1947

Vaasa


Tiukka


Tjöck



Vaasa


Tjöck see Tiukka






Tohmajärvi


Käkisalmen lääni 1634-1722

Karjala 1722-1788

Karjalan alinen 1788-1862

Ilomantsi 1851-1940

Kuopio

Toholampi



Lohtaja -1859

Kokkola 1883-1929


Vaasa

Toijala



Häme

Toivakka



Keski-Suomi

Torneå see Tornio






Tornio


Torneå


Tornio 1666-1878

Lappi


Tottijärvi


Vesilahti -1906

Ylä-Satak. Yli 1811-75

Pirkkala 1875-1940

Häme


Tulois see Tuulos





Turku


Åbo


Turku Pori


Turtola



Ylitornio-1894

Pello 1949-

Tornio 1811-1930

Lappi


Tusby see Tuusula




Tuulos

Tulois


Hauho 1891-1940


Häme


Tuupovaara



Kovero

Ilomantsi 1860-1940

Pohjois-Karjala


Tuusniemi see Kuopio



Kuopio 1842-1945


Kuopio


Tuusula


Tusby

Sipoo

Porvoo 1807-1874

Helsinki 1874-1937

Tuusula 1937-1945

Uusimaa

Tyrnävä


Liminka -1889

Oulu 1804-1930


Oulu


Tyrvis seeTyrvää





Tyrvändö see Tyrväntö






Tyrväntö


Tyrvändö

Kulsiala

Hattula

Sääksmäki, Yli 1795-1845

Janakkala 1845-1940

Häme


Tyrvää


Tyrvis


Ikaalinen 1669-1722

Tyrvää 1723-1940

Ylä-Satak. Ala 1871-1885

Turku Pori


Tytterskär see Tytärsaari




Tytärsaari


Tyterskär

Suursaari -1899

Kymi 1858-1939


Viipuri


Tövsala see Taivassalo






Töysä



Alavus 1863-1950


Vaasa

Uguniemi see Uukuniemi





Uleåborg see Oulu





Uleåborgs Iandsförs.

see Oulun maalaiskunta




Ullava


Kälviä


Keski-Pohj.maa Yli 1804-

Kokkola 1863-1929

Vaasa

Ulvila

Ulvsby

Ala-Satakunta 1623-1653,1680-1693,1802-1862

Vehmaa & Ala-Satakunta 1653-1680,1693-1802

Ulvila 1648-1802,1802-1945

Eura 1723-1801

Turku Pori

Ulvsby see Ulvila






Urais see Uurainen





Urdiala see Urjala




Urjala

Urdiala

Sääksmäki 1623-1796,1845-1862

Sääksmäen alinen 1796-1845

Tammela 1845-1942

Häme

Uskela



Halikko 1623-1688,1877-1945

Piikkiö & Halikko 1688-1795

Piikkiön & Halikon ylinen 1795-1862

Turku Pori


Utajärvi


Muhos -1886

Oulu 1804-1930


Oulu


Utsjoki



Kautokeino -1747

Liitetty Suomeen 1809

Tornio 1811-1846

Lapinmaa 1846-1862, 1938


Lappi


Uukuniemi


Uguniemi


Käkisalmen lääni 1634-1710

Käkisalmen pohjoinen 1812-1831

Sortvala 1831-1880, 1935-40

Kerimäki 1880-1941 Imatra 1922-1935

Kymi, see also Viipuri


Uurainen

Urais


Vaasa


Uusikaarlepyy


Nykarleby

Pohjanmaa 1623-1658

Pohjois-Pohjanmaa 1658-1677,1681-1764

Keski-Pohjanmaa 1678-1680,1764-1804

Keski-Pohjanmaan alinen 1804-1862

Vaasa


Uusikaupunki


Nystad


Vehmaa 1722-1940

(Ark. 1810-70 & 1920-27 tuhoutunut)

Turku Pori

Uusikirkko in Turku Pori see Kalanti


Nykyrko

in Åbo-Björneborg see Kaland



Uusikirkko

Nykyrka

Jääski ym. 1623-1710

Viipuri 1812-1816

Ranta 1842-1945

Viipuri


Vaala



Oulu

Vaasa

Vasa


Vaasan Raastuvanoikeus

1702-1943

Hovioikeus 1731-1867

Vaasa

Vahto


Rusko -1866

Masku 1623-1940


Turku Pori

Vahviala


Säkkijärvi

Viipuri 1802-1944

Viipuri

Valkeala


Lappee & Kymenkartano 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin lääniä 1812-1816

Lappee 1816-1862,1899-1940

Valkeala 1856-1899

Kymi, see also Viipuri


Valkjärvi



Jääski 1623-1710

Ranta & Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Muolaa -1744

Äyräpää 1812-1939

Viipuri


Vambula see Vampula




Turku Pori


Vammala


Tyrvää 1886-1940


Turku Pori

Vampula


Vambula

Huittinen -1900

Tyrvää 1886-1940


Turku Pori

Vanaja

Vånå


Hattula 1623-1654

Hattula & Raasepori 1654-1689

Hollola & Porvoo 1689-1750

Hollola 1750-1776

Sääksmäki 1776-1796

Sääksmäen alinen 1796-1845

Janakkala 1845-1862, 1940

Häme


Varkaus


Leppävirta 1754-1940

Kuopio

Varpaisjärvi



Nilsiä -1911

Pielavesi 1924-1932


Kuopio


Veckelax see Vehkalahti





Vederlax see Virolahti





Vehkalahti


Veckelax

Lappee & Kymenkartano 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin lääniä 1812-1862,1939

Kymi


Vehmaa


Vemo


Vehmaa 1623-1653, 1802-1862,1940

Vehmaa Ala-Satakunta 1653-1680,1693-1802

Masku Vehmaa 1680-1693

Turku Pori

Velkula


Palva

Taivassalo -1913

Vehmaa

Turku Pori

Vemo see Vehmaa





Vesanto


Rautalampi -1871,1926-1950


Kuopio


Vesilahti


Vesilax

Ylä-Satakunta 1623-1785

Ylä-Satakunnan ylinen 1785-1862

Satakunta 1811-1862

Yli 1811-1875

Pirkkala 1875-1940

Häme


Vesilax see Vesilahti




Veteli


Vetil

Kokkola 1860-1929


Vaasa


Vetil see Veteli





Viborg see Viipuri





Vichtis see Vihti





Vihanti


Saloinen-Raahe -1922

Salo 1804-1920

Oulu


Vihti


Vichtis

Raaseporin lääni 1623-1654

Hattula & Raasepori 1654-1689

Raasepori 1689-1795

Raaseporin itäinen 1795-1862

Lohja 1722-1940

Uusimaa

Viiala



Akaa -1932

Pirkkala 1932-1940


Häme


Viipuri

Viborg


Jääski 1623-1710

Ranta Äyräpää 1623-1710

Lappee 1650-1680

Viipuri 1812-1816

Ranta 1816-1862

Vi ipuri


Viipurin maalaisk.




Viipuri


Viitasaari


Sääksmäki 1623-1776

Rautalampi 1776-1839

Pohjanmaan itäinen 1839-1862

Vaasa


Viljakkala



Hämeenkyrö -1906

Ikaalinen 1669-1940


Turku Pori

Villmanstrand

see Lappeenranta





Villnäs see Askainen




Vilppula


Filpula


Ruovesi -1912-1940


Häme


Vimpeli


Vindala


Lappajärvi -1866

Alavus 1863-1950


Vaasa


Vindala see Vimpeli




Virdois see Virrat




Virmo see Mynämäki





Virolahti


Vederlax

Lappee & Kymenkartano 1623-1650

Kymenkartano 1650-1680

Kymenkartano & Lappee 1680-1743

Kymi Viipurin lääniä 1812-1862

Kymi 1812-1939

Viipuri 1812-1915

Vederlax

Kymi


Virrat

Virdois

Ylä-Satakunta 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1795-1862

Vaasa


Virtasalmi



Pieksämäki -1912

Rautalampi 1924-1931


Mikkeli


Vittis see Huittinen





Vittisbofjard

see Ahlainen





Vuoksela



Valkjärvi -1914

Käkisalmi 1929-1932


Vi ipuri


Vuoksenranta



Antrea -1919

Jääski 1920-1940


Viipuri


Vuolijoki



Säräisniemi -1916

Kajani 1728-1930


Oulu


Vånå see Vanaja





Vårdö


Brändö

Ahvenanmaa 1623-1862


Ahvenanmaa

Vähäkyrö


Lillkyrö


Alastaro

Pohjanmaa 1623-1658

Etelä-Pohjanmaa 1658-1804

Korsholman pohjoinen 1804-1882.

Korsholm 1864-1952

Vaasa

Värtsilä



Tohmajärvi -1920

Suojärvi 1876-1936


Kupio


Västanfjärd


Kemiö -1921

Parainen 1901-1952


Turku Pori


Vörå see Vöyri





Vöyri


Vörå


Pohjanmaa 1623-1658 Etelä-Pohjanmaa 1658-1784

Keski-Pohjanmaa 1764-1804

Keski-Pohjanmaan alinen 1804-1862

Korsh. 1864-1949

Vaasa


Yli-Ii



Kemin tuomiokunta 1738-1870

Oulu

Ylihärmä



Lapua -1868

Uusikaarlepyy 1889-

1950

Vaasa

Ylikannus see Kannus



Vaasa


Ylikiiminki


Överkiminge

Kiiminki -1914; Ii Kemi 1804-1930


Oulu

Ylimarkku

Övermark


Närpiö -1892,1923-1939


Vaasa


Ylistaro



Isokyrö -1865

Ilmajoki 1863-1952


Vaasa


Ylitornio

Övertorneå


Tornio 1811-1930


Lappi

Ylivieska



Kalajoki -1867

Saloinen 1720-1920, -1971

Oulu


Yläne


Pöytyä -1875

Eura -1885

Masku 1683-1877

Loimaa 1878-1931

Turku Pori


Ylöjärvi



Pirkkala -1869,1875-1945

Ylä-Satak.; Yli-1875


Häme


Ypäjä


Perttula

Tammela -1876

Sääksmäki

Ali 1795-1891

Tammela 1845-1942

Häme


Åbo see Turku





Ähtäri


Etseri


Ruovesi -1867

Ylä-Satakunta 1623-1776

Rautalampi 1776-1795

Pohjanmaan itäinen 1796-1862

Alavus 1863-1950

Vaasa


Ähtävä


Esse


Pietarsaari -1865

Keski-Pohj. -1862

Keski-Pohjanmaan ylinen 1804-1864

Uusikaarlepyy 1863-1940

Vaasa


Ätsäri




Vaasa


Äyräpää


Muolaa=Pyhäristi

Muolaa -1926 (srk)

Äyräpää 1881-1939

Viipuri


Äänekoski


Laukaa -1912

Sääksm-Rautalampi-

Pohj. Itä 1623-1864

Viitasaari 1776-1936

Vaasa

Öja


Kruunupyy -1932

Keski Pohjanmaan ylinen

1623-1864

Kokkola 1863-1940

Vaasa


Östermark see Teuva




Överkiminge

see Ylikiiminki




Övertorneå

see Ylitornio